עברית | العربية | English   
                                                                       ניוזלטר יולי 2019

דבר המנכ"לית
"ציפור היושבת על ענף לא מפחדת שהענף ישבר, כי האמונה שלה היא לא בענף, כי אם בחוזק כנפיה"

גאה לפתוח את הניוזלטר לרבעון שני של 2019, המגלם בחובו עוצמה של נשים המגשימות חלום בעשייה !
הרבעון זכינו בביקורים רבים של משלחות מהעולם, הבאים ללמוד את התורה היוצאת מציון...
זו עדות בעיני להצלחת הדרך בת ה- 20 שנה !

נציגי עמותה מלטביה, משלחת מפייסבוק ארה"ב, ראשת עיריית וושינגטון על ציוותה, שהגיעו מיוזמתם לייצר שיתופי פעולה, מתוך ההבנה שקידום נשים עובר דרך עצמאות כלכלית כמפתח לביטחון עצמי ולאומץ ליזום ולנהל את חייך.

גאה להיות חוליה בשרשרת של קהילת נשים משנה חיים.

                                    שלכן,

                                    אורלי קלימשטיין
                                    מנכ"לית העמותה להעצמה כלכלית לנשים (ע"ר)

  

פגישה עם מנהלי מוצר מפייסבוק ארה"ב

   
ביקור ראשת העיר וושינגטון וצוותה
נשים למען נשים
"בוגרות התוכנית "עסק משלך" מעסיקות נשים בעסקים החדשים שהן פתחו"

 

 

תובנות וממצאי מחקר הערכה חדש של העמותה, שיפורסם בימים הקרובים מצביע כקודמיו, על העצמה אישית, כלכלית וקהילתית של הנשים, במתן הזדמנות אמיתית להתקדם ולשפר את מצבן החברתי והכלכלי.

ממצאים מרגשים עולים מהמחקר, על הדרך המשמעותית שעברו להמשך חייהן,  (ולא רק במבחן התוצאה של פתיחת עסק עצמאי).

העדויות מנשים שהשתתפו בתכניות ״עסק משלך״:

1. תרומה משמעותית בתחושת המסוגלות, בהשוואה למידת האמונה בעצמן (שהיתה לפני כן). כ - 90% מהנשים העידו כי הן מאמינות בעצמן וביכולתן, מעיזות לדבר ולהביע את דעתן, וחשות בטחון גדול יותר בזמן קבלת החלטות ככלל, ואלו הכלכליות בפרט.

2. ממצאים משמעותיים באשר להרחבת הידע שלהן.  30% מהנשים שעברו את ההכשרה בעמותה, המשיכו ללימודים אקדמיים והעשרה במיומנויות ניהוליות ועסקיות.

3. מזה כמה שנים אנו עדות לאחוז גבוה של נשים שמסיימות את ההכשרה בעמותה (81%), שעור גבוה של מועסקות ואחוז מרשים של נשים שפתחו עסק חדש בעקבותיה (48%), כשמתוכן (71%) פעילות לאחר 5 שנים.

4. מהפיכה של ממש באופן תפיסת החשיבה והפעולה שלהן לקיים אורח חיים בריא, מושכל ובעל ערך חברתי משמעותי עבורן, עבור ילדיהן, בני משפחתן והקהילה שלהן.

שינוי שקורא להמשיך ולהשקיע באמונה גדולה בדרך בה אנו צועדות כבר 20 שנה, ליצור ערך חברתי וכלכלי למשק ולחברה הישראלית.

כותבת : לני מילוא, יו"ר במשותף העמותה להעצמה כלכלית לנשים "עסק משלך" ומנהלת פורום דב לאוטמן. לאור ממצאי מחקר שנאספו ע"י ד"ר ורד האס ונותחו ע"י גיא ראביד אנליסט חברתי.


מפגש הפתיחה של  "עסק משלך" בירושלים

מפגש קבוצת "עסק משלך" ברמת גן


מפגש הפתיחה של "יוזמות עסק משלך" בקיבוץ כברי - גליל מערבי

 

עברו רק 4 חודשים, ובהשראת חג השבועות שהיה, יש באמתחתנו ״מלוא הטנא״ סיפורים...

זכינו בחודש האחרון לפתיחת 3 תכניות ״עסק משלך״, באירועים חגיגים ומרגשים, בשת״פ עם הרשויות והמעוף, במתחם נטוורק ברמת גן ובקיבוץ כברי שבגליל המערבי. תכנית נוספת נפתחה בשת"פ עם מט"י לנשים חרדיות בירושלים.

בנוסף גם ערכנו טקסי סיום מכובדים לקבוצת ראשון לציון, שדרות ואופקים, שמילאו את ״סל הבוגרות" של העמותה בעוד ועוד עסקים ובמספר שיא של הגעת אורחים. סיפוק, גאווה, מוצרים מגוונים, צבעים, ריחות וטעמים הם חלק משמעותי באותם ארועים.  

פורום באר שבע לנשות עסקים, מתמשך ומתהדר במרצות מהשורה הראשונה, ונותן מענה פעם בחודש לבוגרות, במפגשי נטוורקינג וכלים שיווקיים, כחלק מתכניות ההמשך ל-4 הקבוצות שהוכשרו בעיר הדרומית.

ויש גם ״אור״ בקצה הצפוני של ״המנהרה״...

קורס חינוך פיננסי לנשים בישוב ״אור הגנוז״, לאמהות מרובות ילדים בציבור של בעלי תשובה.

 

מהשטח ניתן להבין לעומק, עד כמה הצורך בעצמאות כלכלית לנשים, חוצה שכבות ותרבויות, ואנו פה, עם הפנים קדימה -  לתת את המענה לכולן.

להפוך אותן "לנשים גדולות" עם עסק קטן.


משתתפות פורום באר שבע


משתתפות מספרות

ביאטריס ברנט 
מורה ומטפלת בשיטת טרי-יוגה, מנהלת המכון
smartfit של ד"ר נועה וייס ובוגרת קורס "יוזמות עסק משלך", אזור הצפון

 

סיפור האהבה שלי עם היוגה התחיל לפני 30 שנה בעקבות ספר על יוגה. התחלתי לתרגל והחיבור היה מידי. עם הזמן וטלטולי החיים הפכתי את התחביב למקצוע. לא הצלחתי להתפרנס, ונזקקתי לעוד פרנסה כשכירה.  על אף כל המאמצים, הגעתי בקושי לשכר מינימום. חופשות וחגים הפכו להפסדים גדולים של כסף ולבור, שלא היה לו כיסוי...שלא נדבר על כשהייתי חולה?

הבנתי, שאני טועה במשהו, יש משהו שאני לא עושה נכון.
תסכול רודף > חוסר בטחון עצמי רודף > דיכאון > נכנסתי ל"לופ של הוישאס סרקל"!  כדי לצאת מזה, התחלתי לפמפם את עצמי בחיזוקים כמו: "מגיע לי להתפרנס מעיסוק שאני אוהבת ומוכשרת בו, מגיע לי להיות עצמאית ולהצליח, מגיע לי עושר!"
בעזרת אתרי מאמנים באינטרנט, בניתי לי תכנית עסקית, הכל בחינם – (למי יש זמן וכסף לשלם על אימון אישי או קורסים?).
התפטרתי מהעבודה כשכירה ויצאתי לדרך עצמאית - מורה ומטפלת יוגה בשיטה הייחודית טרי-יוגה. השקעתי מחסכונותיי (שהיו מיועדים לפנסיה) בבניית אתר אינטרנט ודף פייסבוק, פרסום וקניית ציוד מינימלי.

בהתחלה הרגשתי שאני מצליחה, אבל שוב נתקעתי, ולאחר כמה חודשים נלחצתי, קרסתי, בתחושת  חוסר אונים, חוסר מסוגלות ותסכול גדול. "קחי נשימה! אין ברירה אלא לעשות! אני צריכה עזרה!" התקשרתי ל"עמותה להעצמה כלכלית לנשים" בשותפות עם מעברים, בשאיפה להשתלב בתכנית, ומאותו רגע, התחילה הגאולה שלי!

הוזמנתי לפגישת הכרות, והציעו לי להצטרף לקורס "יוזמות עסק משלך".
תגובתי הראשונה הייתה שלילית, מתוך חשש ש: אין לי, אינני יכולה, נגמר לי התקציב להשקיע בעצמאות הכלכלית שלי וכו'. לשמחתי הבנתי שהקורס מאד מסובסד, והרגשתי שקיבלתי עוד הזדמנות פז, להיות עצמאית!  השגתי את הסכום הנדרש ונרשמתי.  

בתכנית המושקעת והמעמיקה, קיבלתי כלים רבים, שימושיים וטובים, תמיכה רגשית ומעשית גדולה. למדתי, תרגלתי, גיליתי את נקודות התורפה, חוויתי קושי, הרגשתי אומללות וייאוש... אבל הבנתי, שאני לא לבד!  
למדנו לפרגן, לעודד, לחשוב ביחד ומחוץ לקופסא, לחזק האחת את השנייה ולקבל ביטחון ומרץ, להעז לפרוץ עם החלום, לתכנן ולבצע תכניות ולהתקדם בחיים.

...אציין בהודיה גדולה שהתקדמתי יפה! וכמובן ממשיכה בדרך!

נשים יקרות: אין מה לפחד, אלא להעז ולעשות! עד שאת מרגישה טוב עם מה שאת עושה – וזאת ההצלחה שלך! כי מגיע לך! 

ורד אברהם,

בוגרת תכנית עסק משלך, אזור המרכז
בעלת העסק
liberty-babies לייצור ושיווק מוצרי טקסטיל  לתינוקות.

אתר www.liberty-babies.co.il
פייסבוק: Liberty babies
אינסטגרם liberty _babies


"עבדתי בעבודות שמשתכרים בהן בשכר מינימום: מלצרות, טיפול בקשישים, מוכרת בחנות בגדים.. זו הייתה נקודת המפנה שבה החלטתי להקים עסק עצמאי. במקביל, הייתי ריאלית והתחלתי לעבוד במקום אחר, עם החלטה שאני אפתח את כישורי התפירה שלי בזמני הפנוי. התחלתי לתפור נעלי טרום הליכה ומצעים לתינוקות. זו הייתה תקופה לא קלה, שבמבט לאחור אני לא מצליחה להבין איך הסתדרתי".

מגיל 15 עבדתי בכל עבודה: מלצרות, ניקיון מדרגות, לפעמים גם בשלוש עבודות במקביל, כדי לעזור לאימי עם הפרנסה, לדאוג ולממן את עצמי ואת לימודיי, כי לא הייתה לי ברירה.

 


"זו המציאות שאני רוצה לחסוך מילדיי - אומנם התגרשתי אך החלטתי שבמקום לשקוע לרחמים עצמיים אני אלמד ואתפתח ולא אהיה נתונה לחסדים של אחרים. אני אדם מאמין, והאמונה מחזקת אותי וגורמת לי לא להתבאס מוויתורים על צרכים 'גשמיים'. אני משתדלת להיות אופטימית ומאמינה שהעסק שלי ראוי להצליח בגדול, אני מקבלת חיזוקים מהלקוחות שלי וסביבתי הקרובה, דבר שמניע אותי ומוכיח לי שקיבלתי את ההחלטה הנכונה".


איך שדרגתי את ההכנסה: ההכנסות שלי כשכירה נעו בין 3,000-4000 שקלים. השכר הנמוך דרבן אותי לפתוח את העסק שחלמתי עליו. בתחילת הדרך של העסק הרווחתי בסביבות 2,000 שקלים במקביל לעבודתי כשכירה, קיבלתי מלקוחות תגובות מדהימות, ובתוך שנה הרווח עלה בהדרגה והרגשתי בטוחה לעזוב את עבודתי כשכירה ולהתמקד בפיתוח העסק. ב-2015 אחרי שהתגרשתי, השתתפתי בקורס 'עסק משלך' דרך משרד הרווחה שתרם לי רבות. בעתיד אני מקווה להשיג מישהו שירצה להשקיע במותג, כך שאוכל להעביר את מוצריי לתפירה חיצונית ואיכותית על מנת לפנות זמן לשיווק ופרסום העסק".


יעדים: שהעסק יגדל ושאהפוך לעוסק מורשה השנה. להיות עצמאית ללא גב כלכלי זה לא פשוט. לפעמים מרגישים שנלחמים ברוח, כנגד כל הסיכויים. אבל מבחינתי, להיות עצמאית זה הסיכוי האמיתי 'לחיות' ולא 'לשרוד' ולהגיע להכנסות גבוהות. אני רוצה להוות דוגמא לילדיי, שיבינו שעבודה קשה והשקעה משתלמת והם מסוגלים להכול אם רק ירצו ויחלמו"

על מה חולמת: "להצליח ולגלגל מאות אלפי שקלים בחודש, שהמוצרים שלי יימכרו בחנויות בוטיק בארץ ואולי גם בעולם, שיהיה לי ביטחון כלכלי ושאוכל לחיות, כי היום אני לא חיה אני שורדת".

לכתבה שפורסמה על ורד ב-Mako לחצו כאן

 

ביקורים מכובדים...

באפריל התארחו אצלנו נציגות של שתי פדרציות יהודיות התומכות בעמותה שנים רבות.

נציגות הפדרציה היהודית של פיטסבורג הגיעו למפגש שהתקיים בנעמ"ת כרמיאל. האורחות פגשו את אלן מסעוד בוגרת תוכנית עסק משלך בעלת סטודיו למגע בכרמיאל ואת חיכאם עראיידה בעלת קייטרינג ברבזינה. חיכאם דאגה לארוחת הצהרים המעולה ולהרצאה מרתקת על המסע של חייה עד להקמת העסק המצליח.

נציגות הפדרציה היהודית של מיאמי התארחו בבית של מיכל שוורץ, ציירת בוגרת "עסק משלך" בפרדס חנה כרכור ובעלת סטודיו בביתה. מיכל עקרי, בוגרת נוספת של התוכנית, סיפרה על העסק שלה בהנחיית הורים.

הביקורים הם הזדמנות מצויינת עבור האורחות להכיר את הנשים בהן תומכות, וללמוד על הדרך שעשו בליווי העמותה לפתיחת עסק ולעצמאות כלכלית.


נציגי הפדרציה היהודית של פיטסבורג בביקור בכרמיאל 

נציגות הפדרציה היהודית של מיאמי בביקור אצל בוגרת העמותה בפרדס חנה

  
שיתופי פעולה

חברת אלביט מערכות למען עסקי נשים


שיתוף הפעולה לקידום עסקי נשים, שנרקם עם חברת אלביט מערכות, סביב יום האישה, כלל מכירת מוצרים של עסקי בוגרות העמותה. בעלות העסקים שנבחרו, הציגו את מוצריהן בחשיפה רחבה ביריד עסקי נשים לעובדי החברה.

בוגרות של העמותה הציגו דוכנים ומכרו את מרכולתן לעובדים, כשכל ההכנסות מיועדות לטובת העסק שלהן. החשיפה נעשתה בפני אלפי עובדים והמכירות הניבו להן הכנסות יפות, וחוויה משמעותית.

 

משרדי הממשלה


בימים אלו אנו נערכות לפתיחת תכניות "עסק משלך" לנשים בדואיות באזור הנגב . במסגרת ההערכות נערך בחודש מאי מפגש חשיפה בהנחיית המנחה העסקית והיועצת הפיננסית סוהיר זעתרה, שהציגה ל-15 רכזות התעסוקה הקהילתיות במרכז ריאן דרום הפועלות במגוון יישובים, ובפני מנהלת תחום קהילה חנאן אלקרנאוי את עקרי תכנית היזמות של העמותה "עסק משלך". התכנית מותאמת במיוחד לאוכלוסייה הבדואית, עונה לצרכי הנשים, בחשיבות הימצאות עבודתן במרחב הקהילתי שלהן ובבית, תוך הפיכת ה"תחביבים" שלהן למקור הכנסה. אנו שואפות לצאת לדרך ולפתוח תכנית ראשונה כבר בחודשים הקרובים. 

מרכזי ריאן עוסקים בבניית תשתית לקידום תעסוקה בחברה הערבית ושילוב נשים וגברים בשוק העבודה ופועלים בשיתוף וליווי של משרד העבודה והרווחה, המשרד לשוויון חברתי, משרד החקלאות וג'וינט ישראל.


 

קורס חינוך פיננסי לנשים בישוב ״האור הגנוז״, לאימהות מרובות ילדים בציבור של בעלי תשובה. נשים שזקוקות לסיוע בהגעת המשפחה לאיזון כלכלי, כשקצב התקדמות הטכנולוגיה בחיי הפרט והמשפחה אצלן מאד איטי, והאתגר גדול אף יותר, בשל העובדה שהן לא מצוידות במחשבים בבתיהן (מתוך אידיאולוגיה) ורק עמדות המחשב במרכז היישוב מסייעות להן לתקשר החוצה.

כן כן, יש כזה יישוב במדינה.

הנשים שהגיעו חדורות מטרה לנצח את המינוס וההתגלגלות מהלוואה להלוואה, נחשפות להבנה שמינוס זה לא רק בעיה של הכנסה לא מספיקה, אלא במקרים רבים של הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו על ״מגיע לי״, ״את זה אני חייבת״ ו- ״אי אפשר אחרת״.

הנשים לומדות לקבוע את המטרות הכלכליות שלהן ורק לאחר מכן לבחון את ההוצאות האמיתיות, להגעה שלהן לאותן מטרותבהמשך הן תלמדנה לנהל את עצמן במסגרת ה"יש", ולתקשר במשפחה את נושא האחריות הכלכלית, כל בן משפחה לפי גילו ומידת אחריותו.
הנשים מדווחות על שינוי בתפיסת החשיבה ועל פיתוח יכולות שלא חשבו שיש להן.
זו זכות גדולה להניע נשים לעשות תהליכים המשפיעים עליהן ועל משפחותיהם היום ובעתיד, על אף ולמרות שהתהליך אינו פשוט.


גלית גרינשטיין,
יועצת ומרצה ליזמות וכלכלת המשפחה והעסק.
בואו לצפות בסרטון העמותה ttttttt     
 

 

שלינקה
עוגות מעוצבות

שלי לייבל - בוגרת תכנית עסק משלך בראשון לציון 2019

 

  • סדנאות אפיה לילדים ולמבוגרים
  • עוגות מעוצבות
  • קאפקייקס

 

  

                                                 

www.shelinka-cakes.com

פייסבוק: שלינקה עוגות מעוצבות   

אינסטגרם: shelinka4

 

 העמותה להעצמה כלכלית לנשים, רח' יפו 119, ת.ד. 9148 חיפה 3109101 | טל' 04-8524941 | eew@womensown.org.il


לא כן האם דיוור זה מעניין אותך?